بلاگ

بیسکویت رژیمی آرد چند غله ستاک

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

 • امیر حبیب پور
 • بلاگ
 • بازدید: 7085

ایده بهبود سیستم ایمنی ایده مناسبی است و دلایل زیادی برای این کار وجود دارد. سیستم ایمنی به سیستم های دیگر در بدن نیز مرتبط است و به تعادل و هماهنگی نیاز دارد. مطالعات نشان داده است که سیستم ایمنی می تواند تحت تاثیر سبک زندگی قرار بگیرد و عملکردش تغییر کند. باکتری های موجود در روده یک محافظ بسیار قدرتمند برای مبارزه با عوامل مهاجم خارجی می باشند ، اما این قدرت به تغذیه مناسب بستگی دارد. در حقیقت رژیم غذایی سالم موجب بهبود روند درمان می شوند. همچنین اقداماتی همچون ورزش کردن، سن، استرس های روانی، یا دیگر عوامل می توانند روی سیستم ایمنی انسان و یا حیوانات نیز تاثیرگزار باشند.

مبارزه بدن برای حفظ سلامتی از دهان آغاز می شود زیرا بزاق دهان دارای مواد ضد میکروبی قدرتمندی مانند لاکتوفرین ،آلفا امیلاز و لیزوزیم است و هر میکروبی که از این خط دفاعی عبور می کند، به اسید هیدروکلریک معده می رسد که باید با پروتئین ها و ترکیبات شیمیایی در دستگاه گوارش که باکتری های بد را تجزیه می کنند، روبه رو گردد. در نهایت باکتری های مفید بدن به نام پروبیوتیک ، از ورود باکتری های بد به جریان خون یا روده کوچک و روده بزرگ جلوگیری می کنند.

تقویت سیستم ایمنی

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها ( باکتری ها ) نوعی از فیبر نیمه قابل گوارش هستند. در رژیم غذایی روزانه باید دو تا سه وعده مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک وجود داشته باشد.

بهترین منابع غذایی دارای پروبیوتیک عبارتند از:
فرآورده های لبنی:

ماست، پنیر و کفیر

میوه ها:

مرکبات، کیوی ، سیب، موز، توت ها،

کربوهیدارت ها:

جو، لوبیا، جو دوسر ، گندم، سیب زمینی، کینوآ، چاودار و سیب زمینی شیرین

چربی ها:

دانه کتان و دانه چیا

سبزیجات:

مارچوبه، سیر، پیاز ، کنگر فرنگی، تره فرنگی

سبزیجات تخمیر شده:

ترشی، کلم ترش، کیمچی

سویای تخمیر شده:

میسو، تمپه

موارد دیگر:

سس سویا

علاوه برای موارد می توان از مکمل های پروبیوتیک نیز استفاده کرد، اما جایگزین کافی برای مواد غذایی محسوب نمی شوند . قبل از مصرف این مکمل ها ، با پزشک مشورت کنید.

پروبیوتیک ها با حفظ سلامت بدن ، به روند درمان بیماری ها سرعت می بخشند. در صورت سلامت ، روزانه یک تا دو وعده از غذاهای حاوی پروبیوتیک استفاده کنید و اگر بیمار هستید این وعده ها را افزایش دهید.

افزایش مصرف پروبیوتیک بدن را درمبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی مقاومتر می کند .اما حتی سالم ترین رژیم های غذایی نیز نمی تواند به طور کامل از بدن در برابر تهاجم عوامل بیماری زا حفاظت کند.

راه هایی برای تقویت سیستم ایمنی
اولین خط دفاعی و تقویتی سیستم ایمنی، داشتن یک سبک زندگی سالم است. در وهله اول باید از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید تا سیستم ایمنی شما قوی و سالم باقی بماند و همچنین باید راهکارهای زیر را نیز در پیش بگیرید:

 • سیگار نکشید.
  از میوه و سبزیجات زیادی در رژیم غذایی استفاده کنید.
  به طور منظم ورزش کنید.
  وزن خود را متعادل نگه دارید.
  مصرف الکل را ترک کنید.
  خواب کافی داشته باشید.
  از عواملی که احتمال عفونت را در بدن بالا می برند، دوری کنید.
  دستان خود را مرتب بشویید.
  گوشت ها را کامل بپزید.
  استرس خود را به حداقل برسانید.


تقویت سیستم ایمنی از طریق راه های سالم و تاثیرگزار
بسیاری از محصولات هستند که سیستم ایمنی شما را تقویت می کنند. در واقع اگر بخواهیم تقویت سیستم ایمنی را به طور علمی توضیح دهیم ، یعنی اینکه سلول های موجود در بدن افزایش پیدا کنند. فرقی ندارد که این سلول های به سیستم ایمنی و یا دیگر ارگان های بدن مربوط باشند. مثلا ورزشکاران باید سلول های خونی بیشتری داشته باشند تا خونرسانی در بدن آن ها افزایش پیدا کند.

افزایش تعداد سلول ها کار راحتی نیست. از طرفی هر نوع سلولی می تواند با انواع خاصی از میکروب ها مبارزه کند. سلول ها لنفوسیت های زیادی را تولید می کنند که در ایمنی بدن نقش دارند.

تماس با ستاک

 • 02140335519
 • ایران - تهران - کیلومتر 25 اتوبان امام رضا(ع) ـ شهرک صنعتی خوارزمی ـ فاز2
 

ساعات پشتیبانی آنلاین 9 صبح تا 9 شب می باشد

ارتباط آنلاین
Close and go back to page